Żarówki LED – jak interpretować informacje na ich opakowaniach?

zarowki-led-1

Wybierając żarówki do oświetlenia domu, czy np. biura, należy umiejętnie czytać etykiety, informacje zawarte na opakowaniach, czy w opisach produktów w sklepach internetowych. Jeżeli jesteśmy zdecydowani na zakup żarówek LED, to warto zapoznać się z naszym krótkim poradnikiem, który sprawi, że odszyfrowanie informacji z etykiet nie będzie żadnym problemem.

Jak zatem czytać etykiety na pudełkach żarówek? Jak zinterpretować opisy zamieszczane przy produktach na stronach sklepów internetowych? Jakie informacje mówią o mocy żarówek, a co informuje nas o rodzaju gwintu, mocowania żarówki LED?

Klasa energetyczna
Oznaczenie stosowane nie tylko przy żarówkach, ale również przy sprzętach elektronicznych różnego rodzaju. Stosuje się oznaczenie literami, czyli od A do G. Kiedy jest informacja, że żarówka posiada klasę energetyczną A, to mamy do czynienia z największą efektywnością. Dzięki temu taka żarówka zużywa niewiele energii, ale równocześnie gwarantuje oświetlenie na wysokim poziomie. Najniższa klasa energetyczna G to nic innego, jak niska efektywność żarówki, przez co zakup takiego produktu nie jest zbyt szczęśliwym rozwiązaniem.

Oznaczenie lumenów
Lumeny wskazują nam na moc żarówki, są alternatywą dla tradycyjnego oznaczania mocy za pomocą watów. Wysoka wartość lumenów gwarantuje, że żarówka LED będzie świecić z dużą mocą, znakomicie rozświetlając pomieszczenie, gdzie została zamontowana. I odwrotnie, mała wartość lumenów informuje, że światło z żarówki nie będzie zbyt intensywne.

zarowki-led-2

Temperatura barwowa
Kelwiny, czyli oznaczenie temperatury barwowej. Niektóre żarówki LED mogą świecić ciepłym światłem, inne zaś zimnym. Wartość Kelwinów oznacza się w tysiącach. Im jest wyższa, tym temperatura barwy żarówki będzie zimniejsza. Np. informacja na etykiecie 5000 K jasno wskazuje, żarówkę z zimną barwą. 2500 K to żarówki z ciepłą barwą.

Rodzaj gwintu
Gwinty oznaczane są literami, np. E lub GU. Dodatkowo podaje się przy nich cyfry, które wskazują na średnicę gwintu. Jeżeli mamy oznaczenie led gu10 10w, to wiemy, że żarówka będzie z zakończeniem bagnetowym, o średnicy 10mm. Żarówka E27 to gwint tradycyjny, wkręcany, ze średnicą 27 mm.

Tags: